CRCD: SVM I SNS ZANEMARUJU PRAVA MAĐARA VAN PODRUČJA U KOJIMA ETNIČKI MAĐARI ČINE VEĆINU

CRCD: SVM I SNS ZANEMARUJU PRAVA MAĐARA VAN PODRUČJA U KOJIMA ETNIČKI MAĐARI ČINE VEĆINU

Izvor: rtv.rs

Objavio: Magločistač

05.09.2016

Kategorija: U fokusu

Centar za razvoj civilnog društva (CRCD) ocenio je danas da srdačni politički savez Srpske napredne stranke (SNS) i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), utemeljen na vrlo bliskim odnosima vlada u Budimpešti i u Beogradu, znači doslednu primenu manjinskih prava u krajevima gde mađarska manjina ima većinu i ubrzanu asimilaciju mađarske manjine tamo gde većinu čini etnički srpsko stanovništvo.

cdcsCRCD je u saopštenju povodom današnje posete Viktora Orbana Beogradu naveo da je takvo ponašanje vlada u Beogradu i Budimpešti, kao i SVM i SNS, put u ostvarivanje bosanskog scenarija razaranja moderne građanske države po etničkim šavovima.

“Položaj mađarske nacionalne manjine u Srbiji veoma je dobar. To je najbrojnija nacionalna manjina u Srbiji. Najjača mađarska manjinska stranka, Savez vojvođanskih Mađara, zastupljena je u Vladi Srbije sa pet državnih sekretara; njen vođa je predsednik Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodina; 14. avgusta 2016. je najjača stranka u Srbiji, Srspka napredna stranka, zaključila poseban sporazum o saradnji sa Savezom vojvođanskih Mađara”, podseća se u saopštenju.

U njemu se ističe i da broj učenika Mađara u nastavi na maternjem jeziku ne pada ispod 80 odsto na nivou osnovne škole i da on ostaje vrlo visok i na nivou srednjoškolske nastave.

“U severnoj Bačkoj i u Potisju, u Temerinu i u Senti, i pored opadanja ukupnog broja Mađara ove godine je porastao broj učenika u nastavi na mađarskom jeziku. Isto važi i za niz drugih mesta naseljenih etničkim Mađarima u severnoj Bačkoj: na sednici održanoj 26. avgusta najviši organ mađarske samouprave, Mađarski nacionalni savet, podržao je otvaranje 29 odeljenja u mestima naseljenim Mađarima u kojima ne postoji dovoljan broj učenika za obavezno otvaranje nastave na manjinskom jeziku”, dodaje se u saopštenju.

S druge strane, ocenjuje se, na delu je očita podela sfera teritorijalnog uticaja po bosanskom modelu: i organ mađarske nacionalne samouprave i Vlada Srbije zanemaruju ostarivanje prava pripadnika mađarske nacionalne manjine van područja u kojima etnički Mađari čine većinu.

“Sva pažnja je usredsređena na Severno-Bački i Severno-Banatski upravni okrug. Etnički Mađari naseljeni južno od ova dva okruga prepušteni su ubrzanoj asimilaciji”, navodi se u saopštenju CRCD.

Ta organizacija je objasnila da u Zapadno-Bačkom upravnom okrugu, u centralnom i veoma važnom gradu Somboru, u kojem se nastava na mađarskom jeziku odvija u četiri srednje škole, ove godine nije upisano nijedno dete na nastavu na mađarskom jeziku u osnovnoj školi.

“Istovremeno je u selima somborske opštine ukinuto deset radnih mesta bibliotekara, od toga polovina u mestima u kojima živi veliki broj etničkih Mađara. U Somboru je na lokalnom nivou na vlasti koalicija Srpske napredne stranke, Šešeljevih radikala i Saveza vojvođanskih Mađara. Predsednik Mađarskog nacionalnog saveta Jene Hajnal vrlo je mlako protestovao protiv ukidanja radnih mesta bibliotekara u selima naseljenim etničkim Mađarima na području Sombora”, piše u saopštenju.

CRCD je ocenio i da ukidanje seoskih biblioteka u manjinskim mestima bitno ugrožava pravo na očuvanje nacionalne kulture i vodi asimilaciji, a da odsustvo nastave u osnovnim školama na mađarskom jeziku u gradu Somboru vodi identitetskom nestanku Mađara u Somboru i u celom Zapadno-Bačkom upravnom okrugu.

CRCD je poručio i da je vidljivo da srdačni politički savez Srspke napredne stranke i Saveza vojvođanskih Mađara, utemeljen na vrlo bliskim odnosima vlada u Budimpešti i u Beogradu, znači primenu manjinskih prava u krajevima gde neka etnička grupa ima većinu i ubrzanu asimilaciju nacionalnih manjina tamo gde većinu čini etnički srpsko stanovništvo.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.