ČLANSTVO U EU VIŠE PODRŽAVAJU STARIJI NEGO MLAĐI GRAĐANI SRBIJE

ČLANSTVO U EU VIŠE PODRŽAVAJU STARIJI NEGO MLAĐI GRAĐANI SRBIJE

Foto: ilustracija

Objavio: Magločistač

09.05.2018

Kategorija: U fokusu

Više od polovine građana Srbije u načelu podržava članstvo EU, ali bi ulazak Srbije u EU konkretno, na referendumu, podržalo manje od polovine građana 49,5 odsto, rezultat je istraživanja javnog mnjenja koje su sproveli Institut za evropske poslove i istraživačka kuća Ninamedia.

Istraživanje sprovedeno od 21. do 24. marta pokazalo je takođe da članstvo u EU više podržavaju stariji nego mlađi građani, više žene i nego muškaci i više stanovnici Beograda i Vojvodine nego uže Srbije.

U istraživanju o stavovima građana prema EU, sprovedenom na uzorku od 1.201 ispitanika, odnosima Srbije i EU građani su dali ocenu 2,78 na skali od jedan do pet. Najveći broj ispitanika odnosima Srbije i EU dao je ocenu dobar (3), a najmanji broj dao je odličnu ocenu (5).

Istraživanje je pokazalo da 62 odsto građana smatra da Srbija ima koristi od saradnje sa EU, a to uverenje najrasprostranjenije je među najmlađim građanima.

U isto vreme, podrška članstvu Srbije u EU najslabija je među najmlađim građanima – tek nešto više od polovine, a najjača među najstarijima – dve trećine. Razlika u podržavanju članstva u EU između ove dve kategorije stanovništa iznosi čak 13 odsto, pokazalo je istraživanje.

Kada se radi o državama članicama EU, građani smatraju da su Srbiji najveći prijatelji u EU Nemačka, Grčka, Španija i Austrija, a najveći neprijatelji Hrvatska, Velika Britanija, opet Nemačka i zatim Francuska.

Najbolje odnose od susednih država, prema istraživanju, Srbija ima sa BIH i Mađarskom, a najlošije sa Hrvatskom i Albanijom. Crna Gora je na trećem mestu i među državama sa kojima Srbija ima najbolje odnose i među onima sa kojima ima najlošije odnose, navodi se u rezultatima istraživanja.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.