CINS: Od vakcinisanih građana koji su hospitalizovani ili umrli, najviše onih koji su primili Sinofarm

CINS: Od vakcinisanih građana koji su hospitalizovani ili umrli, najviše onih koji su primili Sinofarm

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: CINS

10.11.2021

Kategorija: U fokusu

Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) prikupio je, na osnovu zahteva za dobijanje informacija od javnog značaja, podatke o tome koliko je vakcinisanih i nevakcinisanih među hospitalizovanim i umrlim kovid pacijentima, a analiza pokazuje da je znatno veći broj nevakcinisanih koji su morali biti hospitalizovani zbog komplikacija izazvanih kovidom-19, kao i preminulih.

“Podaci koje smo dobili ipak pokazuju da je u Srbiji značajno veći broj hospitalizovanih i umrlih kovid pacijenata bio nevakcinisan. Među onima koji su, uprkos vakcinaciji, bili na bolničkom lečenju ili su umrli zbog korone, najviše je onih koji su primili vakcinu kineskog proizvođača Sinofarm”, navode iz CINS-a.

U protekla dva meseca novinari CINS-a su poslali 79 zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, a odgovor na pitanje da li su hospitalizovani i umrli kovid pacijenti bili vakcinisani i ako jesu – kojom vakcijom, dostavila je 21 zdravstvena institucija.

Ministarstvo zdravlja je u dva navrata novinarima CINS-a reklo da ove informacije ne poseduje iako je od pojedinih bolnica dobijena informacija da se upravo nadležnom ministarstvu prosleđuju podaci. Ministarstvo je novinare, sa druge strane, uputilo na Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, iz kog su takođe odgovorili da nemaju tražene podatke.

Grafički prikaz dobijenih podataka od zdravstvenih ustanova koje jesu dostavile podatke možete pogledati ovde.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.