AUSTRIJA PLANIRA FORMIRANJE CENTARA ZA PRIHVAT IZBEGLICA VAN EVROPSKE UNIJE

AUSTRIJA PLANIRA FORMIRANJE CENTARA ZA PRIHVAT IZBEGLICA VAN EVROPSKE UNIJE

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

13.06.2018

Kategorija: U fokusu

Austrija sa nekoliko zemalja EU planira da osnuje centre za prihvat migranata van Unije gde bi im bila pružena zaštita, ali ne i šansa za bolji život, rekao je sinoć austrijski kancelar Sebastijan Kurc.

Upitan na javnoj televiziji ORF o postojanju takvog projekta, on je rekao da su u toku napori da se van EU formiraju centri za zaštitu gde mogu da budu smeštene izbeglice, ali gde im ne bi bio ponuđen “bolji život u centralnoj Evropi”.

“To je projekat na kome radimo s malim brojem država vrlo poverljivo da bi povećali njegovu izvodljivost”, rekao je Kurc za ORF.

Kurc, konzervativac koji vlada s ekstremnom desnicom, nije precizirao kome bi bili namenjeni ti centri, ali njegov danski kolega Lars Loke Rasmusen nagovestio je prošle nedelje da razgovara sa nekim zemljama, uključujući i Austriju, o otvaranju “zajedničkih centara” namenjenih migrantima koji nemaju uslov da traže azil u EU ili kojima su odbijeni zahtevi za azil.

Poslednjih dana se u austrijskim medijima pominje Albanija kao zemlja koja bi mogla da prihvati te centre. Upitan o tome, austrijski kancelar je samo rekao “videćemo”.

Koalicija desnice i ekstremne desnice na vlasti u Austriji od kraja 2017. kao jedan od svojih prioriteta navela je sprovođenje restriktivne migrantske politike. Vlada takođe želi da učini Austriju manje privlačnom za tražioce azila i da ubrza proterivanja onih kojima je azil odbijen. Vraćanje se komplikuje zbog nepostojanja sporazuma o readmisiji s brojnim zemljama.

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.