Malo je političkih stranaka u Srbiji koje u kontinuitetu djeluju punih četvrt vijeka, pa još ako je riječ o nacionalno-manjinskoj stranci, uspjeh je tim veći, jedna je od više puta ponovljenih teza na sinoćnjem obilježavanju 25. obljetnice Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini
Prvi ju je, na konferenciji za novinare izrekao predsjednik DSHV-a Petar Kuntić, koji je istaknuo kako se nada da će otvaranjem poglavlja na putu Srbije k Europskoj uniji započeti i ozbiljno rješavanje pitanja nacionalnih manjina. U tom smislu on je izrazio uvjerenje kako će Srbija na tom putu imati potporu Hrvatske, koja je od prije dvije godine punopravna članica Europske unije.
Upitan zbog čega – iako pozvani – akademiji nisu prisustvovali predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar – Kitarović i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, Kuntić je odgovorio kako je riječ o njihovim „ranije preuzetim obvezama“: prva na „Croatia forumu“ u Dubrovniku, a drugi „zbog aktivnosti“ oko posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel i današnjih „oko Srebrenice“. Kuntić također nije htio objelodaniti ono što se već odavno priča, ne samo unutar ovdašnje hrvatske zajednice, nego u javnosti općenito: odgovor na pitanje tko će ga naslijediti na mjestu predsjednika DSHV-a.
„Da, to je sada najinteresantnije pitanje, ali naravno da u cilju poštenih demokratskih izbora unutar same stranke to neću reći, jer ne želim favorizirati niti jednog kandidata. Nadam se da će ih biti više, a ja točno znam kome ću dati potporu i za koga ću glasovati. Imamo odličnog kandidata“, rekao je Kuntić.
I pored nedolaska predsjednika Hrvatske i Srbije, visokopozicioniranih gostiju na svečanoj akademiji DSHV-a nije manjkalo. Jedan od njih, predsjednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić u svom je pozdravnom govoru istaknuo kako je prije 25 godina osnovati i oporbenu stranku u Srbiji bila hrabrost, a osnovati nacionalnomanjinsku, pa još i oporbenu stranku pravi podvig. Ističući kako prema DSHV-u ne skriva divljenje, Pajtić je rekao kako bez Hrvata, kao i drugih nacionalnih zajednica, nije moguće „graditi Vojvodinu“ niti razvijati njezine institucije.
Iako protokolarno kratak, i pozdravni govor gradonačelnika Subotice Jenőa Maglaija obilježilo je poštovanje ne samo DSHV-a nego i ovdašnje hrvatske zajednice. Ne zatvarajući ovoga puta vrata najreprezentativnijeg gradskog zdanja jednom političkom skupu, nego izravno sudjelujući u njemu gradonačelnik je rekao kako ovdašnji Hrvati ne samo da čine temelj Subotice nego su ga, „povijesno gledajući“, oni i izgradili!
A povijesnu ulogu DSHV-a, i to onu novijeg datuma, u političkom životu Vojvodine i Srbije u svojim su govorima istaknuli i izaslanik Ureda za Hrvate izvan Hrvatske Milan Bošnjak i potpredsjednik Sabora Hrvatske Željko Rajner i veleposlanik Hrvatske u Beogradu Gordan Markotić. Svi oni isticali su veze vojvođanskih Hrvata s matičnom domovinom, koje se – kako su naveli – odvijaju u kontinuitetu i koje ni ubuduće neće biti prekinute.
(Magločistač)

