UNHCR: SVAKIH 10 MINUTA SE RODI DETE BEZ DRŽAVLJANSTVA

UNHCR: SVAKIH 10 MINUTA SE RODI DETE BEZ DRŽAVLJANSTVA

Objavio: Magločistač

03.11.2015

Kategorija: Subotica

U globalnoj migrantskoj i izbegličkoj krizi izazvanoj, pre svega sukobom u Siriji, svakih 10 minuta rodi se dete bez državljanstva, saopštile su danas Ujedinjene nacije, upozorivši da ovaj problem sve više dobija na razmerama.

U najnovijem izveštaju Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR) ukazano je na dugoročne posledice statusa bez državljanstva po decu, kao što su odsustvo prava na medicinsku negu, obrazovanje i, u budućnosti, pristupa zapošljavanju, prenosi AFP.

UNHCR precizira da se u 20 zemalja u kojima je utočište našlo najviše apatrida “najmanje 70.000 dece bez državljanstva rodi svake godine”, odnosno jedno na na svakih 10 minuta.

Ovaj problem je izuzetno težak za migrante i izbeglice ugrožene sukobom, navodi se u izveštaju, koji će šef UNHCR Antonio Gutereš sutra predstaviti u sedištu UN u Njujorku.

“Kratkoročno, status bez državljanstva može da stvori teške probleme koji će takvu decu pratiti kroz detinjstvo i osuditi ih na život ispunjen diskriminacijom, frustracijom i očajem”, navodi Gutereš u izveštaju.

U tekstu se, takođe, upozorava da nekoliko miliona dece prolaze kroz detinjstvo bez osećaja pripadnosti i zaštite koju pruža državljanstvo.

Agencija UN za izbeglice predlaže niz mera kako bi se stavila tačka na porast broja dece bez državljanstva, među kojima i reformu diskriminatorskih zakona koji sprečavaju da majke prenesu državljanstvo na svoju decu.

Takođe, deca bi trebalo da automatski postanu državljani zemlje u kojoj se rode, ukazuje UNHCR.

Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.