UN: DO 2030. NA SVIJETU 8,5 MILIJARDI LJUDI

UN: DO 2030. NA SVIJETU 8,5 MILIJARDI LJUDI

Objavio: Magločistač

30.07.2015

Kategorija: Subotica

Procjenjuje se da će do 2022. godine Indija nadmašiti Kinu po broju stanovnika, a da će Nigerija do 2050. godine prestići SAD

Broj stanovnika u svijetu bi do 2030. godine mogao iznositi 8,5 milijardi, a do 2050. godine 9,7 milijardi, procjenjuju Ujedinjeni narodi u najnovijem izvješću. Očekuje se da će do kraja stoljeća na Zemlji biti 11,2 milijardi ljudi.

Na Zemlji trenutačno živi 7,3 milijarde ljudi, a Kina i Indija imaju svaka više od milijardu stanovnika, prenosi Tanjug agenciju AP.

UN ukazuje da će do 2050. godine polovina svjetskog stanovništva živjeti u devet zemalja – Indiji, Nigeriji, Pakistanu, Kongu, Etiopiji, Tanzaniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Indoneziji i Gani.

Procjenjuje se da će do 2022. godine, Indija po broju stanovnika nadmašiti Kinu, a da će Nigerija do 2050. godine prestići SAD, kao treću zemlju po broju stanovnika nakon Indije i Kine.

Afrika bilježi najveću stopu rasta stanovništva, navodi UN.

Globalno starenje

Procjene o broju stanovnika igraju vrlo značajnu ulogu u trenutku kada međunarodna zajednica pokušava naći način da umanji opasnost od globalnog zagrijavanja i iskorijeni siromaštvo i glad.

UN u izvješću spominje i globalno starenje, navodeći da će broj ljudi starijih od 60 godina biti više nego udvostručen do 2050. godine.

Europa će u tome prednjačiti s više od 34 posto stanovništva starijeg od 60 godina do 2050. godine.

Izvještaj uključuje nove podatke s popisa 2010. godine i skorija zdravstvena i demografska istraživanja.

Izvor: Al Jazeera

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.