Tavankut: HKPD „Matija Gubec“ održaće 15. maja i likovnu izložbu radova i Akademiju društva

Tavankut: HKPD „Matija Gubec“ održaće 15. maja i likovnu izložbu radova i Akademiju društva

„Momačko kolo“, ulje na platnu, foto: Marga Stipić

Objavio: Magločistač

13.05.2021

Kategorija: Subotica

Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame i Hrvatsko kulturno prosvetno društvo „Matija Gubec“ iz Tavankuta će u subotu, 15. maja, otvoriti izložbu pod nazivom „Žene koje su oslikale sećanja – 70. godina organizovanog likovnog delovanja u Tavankutu“. Takođe, povodom obeležavanja 30 godina od povratka izvornog imena HKPD „Matija Gubec“, istog dana na Etnosalašu Balažević u Tavankutu biće održana i Akademija ovog društva.

Izložba se održava povodom Međunarodnog dana muzeja i manifestacije „Noć muzeja“, a biće otvorena u subotu, u Donjem Tavankutu, u 18 časova, u prostorijama Galerije Prve kolonije naive u tehnici slame, u ulici Marka Oreškovića br. 3.

Hrvatsko kulturno prosvetno društvo „Matija Gubec“ iz Tavankuta će povodom obeležavanja 30 godina od povrataka izvornog imena HKPD „Matija Gubec“, u subotu, na Etnosalašu Balažević u Tavankutu, u 19 časova, organizovati Akademiju ovog društva.

Akademija se održava u čast sećanja na Skupštinu tadašnjeg Kulturno-umetničkog društva „Matija Gubec“ koja je 17. marta 1991. godine odlučila da vrati svoje izvorno ime iz 1946. godine, odnosno HKPD „Matija Gubec“ Tavankut.

U prvi plan HKPD „Matija Gubec“ ističe se folklorna i likovna sekcija, kao i tamburaška koje podjednako prenose tradiciju i običaje bunjevačkih Hrvata kroz pesmu i ples, i tako postaju zaštitni znak ovog društva i čitave hrvatske zajednice na ovim prostorima.

Sredinom prošlog stoleća u okviru HKPD „Matija Gubec“ formirana je Likovna kolonija, koja je okupljala veliki broj umetnika širom tadašnje domovine, a kasnije je u okviru spomenute kolonije nastala i slamarska sekcija koja je danas nadaleko poznata po svojoj umetnosti naivnog slikarstva u tehnici slame.

Tokom delovanja društva, dramska sekcija je izgubila primat i sve je veće značenje dobijala folklorno-muzička sekcija, a nakon 1962. godine i Likovna sekcija. I dok su pojedine sekcije Društva pale u zaborav (čitaonica, šah i ping-pong sekcija), osnovane su nove kao izraz interesa mladih Tavankućana danas – Diletantska kazališna družina „Lucija“, Tavankutski literarni kružok „Talk“, Pevački zbor kao deo muzičke sekcije i tamburaška sekcija.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.