SSP Subotica tvrdi: U Dečjem pozorištu u Subotici na sceni kolektivni vertikalni mobing, Aroksalaši Stamenković odbacuje tužbe

SSP Subotica tvrdi: U Dečjem pozorištu u Subotici na sceni kolektivni vertikalni mobing, Aroksalaši Stamenković odbacuje tužbe

SSP

Objavio: Magločistač

12.04.2021

Kategorija: Subotica

Gradski odbor Stranke slobode i pravde (SSP) u Subotici optužio je upravu Dečjeg pozorišta za kolektivni vertikalni mobing, navodeći da se grupa zaposlenih u ovoj ustanovi kulture “suočava sa nepravednim potezima tamošnje uprave koja nije izuzeta iz opšte uzurpacije institucija i ustanova od strane vladajućeg režima”.

Iz SSP-a ocenjuju da su rad Dečjeg pozorišta uvek pratile teškoće u radu, u manjoj ili većoj meri, ali da je ono uspevalo da ostane dosledno u ostvarenju svoje primarne kulturne misije, a to je obrazovanje i vaspitanje najmlađeg naraštaja, tj. razvoj i nega pozorišne kulture kod najmlađih.

Međutim, “nekoliko godina unazad, tačnije negde s kraja 2015. i početka 2016. godine, u radu Dečjeg pozorišta Subotica postajao je sve izraženiji trend napuštanja kulturne misije pozorišta kao njegove primarne i najvažnije misije, tako da je umetničko stvaralaštvo ove značajne ustanove kulture na izvestan način potisnuto u drugi plan”, navodi se u saopštenju za javnost.

Kada je reč o kadrovskoj politici ove ustanove, iz SSP-a navode da je početkom 2016. tako bio “rigidno zloupotrebljen proces smanjenja broja zaposlenih u javnom sektoru”, pa su u dva navrata za tehnološke viškove bili proglašavani stručni kadrovi, a u radnom odnosu zadržavani zaposleni bez umetničke akademije.

“Ovakve zloupotrebe su otuda svoj epilog nužno dobijale u višegodišnjim sudskim procesima i poništavajućim sudskim odlukama kojim su ovakvi proizvoljni potezi menadžmenta i diskriminacija pojedinaca bivali sankcionisani”, navodi se u saopštenju za javnost, i dodaje da je uprava Dečjeg pozorišta istovremeno činila sve da se svaka kritika rada suzbije.

“Progoni pojedinih zaposlenih bi usledili nakon prijavljivanja nezakonitosti u radu i nedozvoljenog raspolaganja pozamašnim novčanim sredstvima, naročito u slučaju prijave zaključenja evidentno štetnog ugovora, što je rezultiralo propašću novčanih sredstava u iznosu od oko 25.000 evra, avansno plaćenih za nabavku određene tehničke opreme koja nikada nije isporučena, a menadžment Dečjeg pozorišta Subotica se nikada nije postarao da izdejstvuje povrat tih sredstava ili da se na drugi način nadoknadi prouzrokovana šteta”, tvrde iz SSP-a.

Oni dalje navode da su vođena ukupno tri radna spora u kojima su nezakonito otpušteni diplomirani glumci i pojedinci iz kategorije dokazano stručnih i akademski obrazovanih kadrova morali da napuste Dečje pozorište Subotica, kao što su višestruko nagrađivana dipl. kostimografkinja Kanjo Erika i dipl. glumac Kalo Bela, dok su neki ipak uspeli da sudskim postupcima ponište odluke o raskidu ugovora o radu (J. Rašković i T. Sloboda).

“Istovremeno, jedanaest zaposlenih u Dečjem pozorištu Subotica, radi zaštite od kolektivnog vertikalnog mobinga na radu, ustalo je protiv nepravde i pokrenulo tužbe, ali su bezmalo svi ovi postupci, nažalost, pretrpeli neuspeh”, navodi se na kraju saopštenja.

Aroksalaši Stamenković: Sve tužbe odbačene

Direktorka Dečjeg pozorišta Subotica Marta Aroksalaši Stamenković uputila je demanti na saopštenje Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Subotici, koji u celosti možete pročitati ovde, a u kom se, između ostalog kaže:

“Pravosnažnim presudama Višeg suda u Subotici i potvrđenim na Apelacionom sudu u Novom Sadu, u slučajevima optužbe za mobing 10 zaposlenih u ustanovi, oslobođena sam svih optužbi za koje je nadležni sud utvrdio da su neosnovane. Proces je trajao od 2017. godine do marta 2021. kada je doneta pravosnažna presuda kojom je potvrđeno da nisu dokazane optužbe za koje sam optužena… Kada je reč o optužbama za ‘25.000 eura avansno plaćenih za nabavku tehničke opreme…’, reč je, opet, o proizvoljnim i netačnim naklapanjima. Tužba, koju je ista osoba pokrenula kao istražni predmet u tužilaštvu u Novom Sadu, pravosnažno je odbačena. Sredstva iz NIP-a nisu čak ni avansno isplaćena, zbog nepripremljene tehničke dokumentacije. U pitanju je 2006.godina, kada je direktor bio neko drugi, a ta sredstva se po zakonu nisu ni mogla prenositi u sledeću kalendarsku godinu.”

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.