Radionica za decu o Palati Rajhl: „Ne smemo da šaramo po njima, da ih uništavamo, da bacamo loptu na prozore“

Radionica za decu o Palati Rajhl: „Ne smemo da šaramo po njima, da ih uništavamo, da bacamo loptu na prozore“

Foto: NJ, Magločistač

Objavio: Magločistač

13.05.2021

Kategorija: Subotica

Šta znače spomenici kulture, kako ih deca doživljavaju, zašto je važno da ih čuvamo, šta ne treba nikako da radimo sa spomenicima kulture, samo su neka od pitanja o kojima su deca, u okviru radionice “Mala škola zaštite spomenika kulture: Palata Rajhl”, razgovarala sa Nedom Džamić, istoričarkom umetnosti iz Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica.

„Bitno je decu od malih nogu uvoditi u priču o kulturnom nasleđu da bi odrastali zajedno sa ovim gradom, naučili nešto o njemu i samim tim ga zavoleli i čuvali sve ono što danas imamo“, rekla je Đžamić za Magločistač u Palati Rajhl u kojoj se danas nalazi Savremena galerija Subotica.

Neda Džamić, foto: NJ/Magločistač

Prema njenim rečima, deci se dopadaju građevine koje su lepe i drugačije od ostalih koje viđaju u gradu, poput Gradske kuće, Sinagoge i Gradske biblioteke Subotica.

„Oni ih prepoznaju kao nešto što mora biti dovoljno staro, iz nekog davnog vremena, percipiraju ih kao nešto što vredi čuvati i imaju takav odnos prema njima. Na taj način će tokom godina moći da razvijaju svoju svest i ljubav prema građevinama“, kaže Džamić.

Radionica za decu, uzrasta od 8 do 12 godina, održana je u okviru Manifestacije „Muzeji za 10“, na kojoj su se deca, uz priče koje su karakteristične za Palatu Rajhl i njenog arhitektu Ferenca Rajhla, upoznala sa spomenicima kulture i kulturnim nasleđem grada Subotice.

Deca su u razgovoru na radionici navela da su im najlepše Gradska kuća i Sinagoga i da su stare građevine u Subotici važne „zbog turizma i kulture“.

Foto: NJ/Magločistač

„Ne smemo da šaramo po njima, da ih uništavamo, da bacamo loptu na prozore“, kažu deca.

Neda Džamić navodi da deca kroz vrlo jednostavne i pitke priče o arhitekturi mogu lako da uoče bitne detalje na nekoj od građevina da bi kasnije, kada prolaze kroz grad, mogli da vide i neke druge objekte i da ih prepoznaju.

„Deci će kroz likovni rad ostati sve to u memoriji i moći će sledeći put kada budu dolazili ovde da se prisete svih tih priča.“

Kako bi decu uveli u oblast očuvanja kulturnog nasleđa, Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture u Subotici je prošle godine izdao dve knjige – „Mala škola zaštite spomenika kulture“ i „Mala škola arheologije“.

Palata Rajhl (Savremena galerija Subotica)

Nakon što su obišli objekat iznutra i spolja, održana je i kreativna, likovna radionica kroz koju je najmlađe posetioce vodila Jasmina Jovančić Vidaković, muzejska edukatorka i viša kustoskinja Savremene galerije Subotica.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.