Pastor zakazao razgovore sa predstavnicima mađarskih pozorišta u Vojvodini za 6. septembar

Pastor zakazao razgovore sa predstavnicima mađarskih pozorišta u Vojvodini za 6. septembar

Ištvan Pastor, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

30.08.2021

Kategorija: Subotica

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor zakazao je u ponedeljak, 6. septembra, u sedištu stranke, razgovore o budućnosti mađarskih pozorišta u Vojvodini na kojem će učestvovati predstavnici pet pozorišta, među kojima je i Salašarsko pozorište, i predsednik Mađarskog nacionalnog saveta (MNS).

Pastor je danas na svom Fejsbuk nalogu naveo da su na sastanak pozvana rukovodstva Drame na mađarskom jeziku Narodnog pozorišta u Subotici, Novosadskog pozorišta, Senćanskog mađarskog kamernog pozorišta, Pozorišta “Deže Kostolanji” i civilne organizacije Salašarsko pozorište.

„Sa poverenjem i radošću gledam na ovaj zajednički posao, jer sam siguran u to da su i drugi, poput mene, vođeni dobrom voljom i dobrim namerama“, naveo je Pastor.

Pastor u pozivnom pismu navodi da je kao predsednik Saveza vojvođanskih Mađara pokrenuo stratešku raspravu o budućnosti mađarskih pozorišta u Vojvodini, vezano za njihovo delovanje i koncept, jer smatra da se ovo pitanje isto toliko tiče umetnosti, kreativnosti i kulture koliko i zajednice, a da je to, kako je naveo, „već zadatak političke snage sa izbornim legitimitetom“.

Prema njegovom mišljenju, epidemija korona virusa je dodatno pokazala probleme sa kojima se pozorišta moraju suočiti pa je i to jedan od razloga zbog čega se rasprava o pitanjima koja se tiču daljeg pozorišnog života ne mogu odlagati.

„Postoje organizaciona pitanja i umetnički koncepti bez kojih se mađarski pozorišni život u Vojvodini ne može modernizovati niti razviti. Ovo je definitivno naša zajednička odgovornost“, smatra Pastor.

Dodaje da će na sastanku biti reči o donošenju strategije mađarskih pozorišta za naredne godine koja bi omogućila pozorištima realizaciju njihovih ambicija, ali istovremeno bi uzela u obzir i potrebe zajednice.

„Želim da učestvujem kao suradnik, partner i moderator u formiranju ovog plemenitog cilja i stvaranju strategije mađarskih pozorišta u Vojvodini“, stoji u pozivu.

Da podsetimo, Pastor je krajem jula, povodom zahteva Mađarskog nacionalnog saveta da Salašarsko pozorište obustavi svoju turneju zbog navodno sporne predstave „Kazimir i Karolina“, u otvorenom pismu podržao predsednika ovog Saveta Jenea Hajnala i naveo da „nije oštećena kreativna sloboda, nego je publika Salašarskog pozorišta godinama izložena zlostavljanju“.

Pastor je u otvorenom pismu koje je tada takođe objavio na svom Fejsbuk profilu naveo da publika Salašarskog pozorišta već šestu godinu trpi njihove predstave, a da ih niko ne kontroliše, pa „prikazuju ovako katastrofalno ogavne predstave”.

On je istovremeno istakao i da ne smatra mogućim odlaganje rasprava koja se odnosi na buduće pravce i ciljeve mađarskih pozorišta, kulturnog života i institucija, što bi trebalo da rezultira i strateškim odlukama.

Podelite sa prijateljima:

2 Komentara na
“Pastor zakazao razgovore sa predstavnicima mađarskih pozorišta u Vojvodini za 6. septembar”

Franken says:

(Ipak sam optimist i nadam se da će sljedeći naslov ovdje, a u vezi ove teme, sadržati samo prve dvije rečenice iz današnjeg naslova. Dakle, trebalo bi taj naredni tekst nasloviti sa: “Pastor zakazao”. Tko razumije shvatiće)

Franken says:

Veliki Redatelj će održati javni čas režije… zapravo, zlostavljaće predstavnike mađarskih kazališta.

I ako kazalištarci, bez obzira na sve što bude serend’o jedini & pravi Shakespeareov nasljednik, prešute i ič ne beknu, ostaće upamćeni kao podvijači repova pred nakaradnom fašistoidnom politikom.

Naprijed u prošlost gospodo! Očekuje vas gusta tama… i pomračenje uma.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.