PANEL: NEDOSTATAK KAFILERIJE I MEĐUOBJEKATA ZA ODLAGANJE ANIMALNOG OTPADA

PANEL: NEDOSTATAK KAFILERIJE I MEĐUOBJEKATA ZA ODLAGANJE ANIMALNOG OTPADA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

25.09.2017

Kategorija: Subotica

Šef Odseka za poljoprivredu i poljoprivredno zemljište u Gradskoj upravi u Subotici Grgur Stipić izjavio je danas u Subotici da je neophodno sistemsko rešavanje problema animalnog otpada izgradnjom međuobjekta – centra za sakupljanje i stavljanje u funkciju kafilerije koja ima kapacitet da prihvati sva uginuća životinjskog porekla.

Grgur Stipić, foto: Magločistač

Stipić je na panelu Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), koji je održan na Otvorenom univerzitetu u Subotici, rekao da Subotica poseduje dokumentaciju sa kojom će početkom sledeće godine dobiti i građevinsku dozvolu za izgradnju međuobjekta za odlaganje životinjskih ostataka.

U Srbiji se oko 273.000 tona godišnje otpada životinjskog porekla odlaže bez prethodnog tretmana, a samo 20 odsto bude prerađeno u kafilerijama – jedan deo se uništava a drugi se ponovo upotrebljava za biogas, hranu za životinje, navedeno je u nedavno objavljenom istraživanju CINS-a.

CINS je naveo da su nebezbedno bačeni životinjski ostaci opasni po zdravlje ljudi i okolinu jer predstavljaju izvor infektivnog materijala i opasnost za širenje bolesti životinja koje se prenose na čoveka, poput besnila, salmonele, antraksa, ptičjeg gripa i drugih, kao i da mnogi farmeri bacaju otpad po divljim deponijama ili se prećutno zakopava na imanju.

“Neophodno je sistemsko rešenje – izgradnja međuobjekta. Ovakvo prelazno rešenje postoji jer je kapaciet kafilerije u Somboru prebukiran i nemoguće je tretiranje 10 tona životinjskog otpada na mesečnom nivou. Kafilerija Energo zelena u Inđiji bi mogla da opsluži tih 273.000 tone otpada”, kazao je Stipić.

Dejan Maksimović, foto: Magločistač

Prema njegovim rečima, u funkciji je i stočno groblje u Čantaviru, dok je groblje u Bajmoku zatvoreno ali je iznađeno rešenje postavljanjem kontejnera koji radnici JP Čistoća i zelenilo periodično odnose u grobnicu jamu u Subotici.

“Količina otpada koja se odnosi sa farmi varira i povećeva se usled eventualnih bolesti i visokih temperatura tokom leta”, rekao je Stipić i dodao da se mnogi građani ne pridržavaju pravila i ostavljaju animalni otpad na mestima koja nisu predviđena za njihovo odlaganje.

Dejan Maksimović iz Ekološkog centra Stanište iz Vršca rekao je da je problem nastao zbog zatvaranja Energo zelene i nepostojanja dovoljnog broja međuobjekata za odlaganje animalnog otpada.

“Država je morala da dozvoli privremeno stanje zakopavanja životinja, a ono traje već dve i po godine. Naši kapaciteti su dovoljni kada bi kafilerija Energo zelena, koja je u sporu sa državom, radila jer ispunjava sve evropske standarde”, kazao je Maksimović.

Dodao je da u Srbiji postoji svega tri međuobjekta od potrebnih 25.

“Ovo je problem i treba da se reši. Mi sa danom učlanjenja u Evropsku uniju moramo imati sve uslove kada je u pitanju uređivanje ove oblasti jer naši proizvođači neće imati pristup evropskom tržištu”, rekao je Maksimović.

Šandor Kormanjoš, foto: Magločistač

Stručnjak u penziji Šandor Kormanjoš, iz Naučnog instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu rekao je da je animalna sirovina potencijalni izvor infekcije.

“Može da se širi direktnim kontaktom preko vode, vazduha, glodara, insekata i drugih životinja. Ta organska materija vrlo brzo se razgrađuje u prirodi, stvaraju se gasovi neprijatnog mirisa koji zaslužuju da se nazivaju smradom i takva okolina je neprihvatljiva u zdravstvenom i estetskom smislu”, kazao je Kormanjoš.

On je rekao da kafilerije mogu biti i zagađivači životne sredine i da se građani često bune zbog neprijatnih mirisa, kao i da se ulaganjem sredstava taj problem može na adekvatan način sanirati.

Na panelu su, osim novinara CINS-a koji su učestvovali u istraživanju, učestvovali i predstavnici lokalne samouprave u Subotici, JP Čistoće i zelenila, Ekološkog centra Stanište iz Vršca i Naučnog instituta za prehrambene tehnologije iz Novog Sada.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.