Otkriven spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću u Subotici: Šaljemo sliku bratske sloge, ljubavi i jedinstva

Otkriven spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću u Subotici: Šaljemo sliku bratske sloge, ljubavi i jedinstva

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

30.11.2021

Kategorija: Subotica

Danas je u centru Subotice, u prisustvu brojnih gostiju i građana, svečano otkriven spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću, koji je smešten ispred zgrade Sokolskog doma.

Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić rekao je da je današnji dan istorijski veličanstven za Suboticu, „dan u kojem najseverniji grad u Srbiji odaje počast kralju Petru Prvom Karađorđeviću – njenom najvoljenijem vladaru“.

Stevan Bakić, foto: NJ/Magločistač

„On je 1912. godine u veliko delo oslobođenja i ujedinjenja krenuo na krajnji jug naših istorijskih prostora, da bi ga 1918. okončao ovde na severu, koji je njegovu slavnu vojsku dočekao sa velikom toplinom i jedinstvenim oduševljenjem“, kazao je Bakić.

Prema njegovim rečima, danas je u Subotici otkriven spomenik poslednjem kralju Srbije.

„I tri decenije nakon obnove spomenika poslednjem srpskom caru koji je stolovao u Subotici pre pet vekova, a čija figura ponovo od 1991. godine bdi nad Trgom Slobode, na drugom kraju našeg lepog Korzoa. Između ova dva znamenita vladara, prostiru se i raskošne kuće starih srpskih porodica koje su se stotinama godina borile za povratak srpske države na ovaj prostor“, kazao je Bakić.

On je naveo da je dug i težak bio put od cara Jovana Nenada do kralja Petra, a da će „danas to biti jedna lepa subotička šetnja kroz bogatstvo naše spomeničke baštine, gde će prolaznike na tom putu pozdraviti, kako Karolj Biro, tako i Matija Korvin“.

Foto: NJ/Magločistač

Podsetio je da je Subotica nakon smrti kralja Petra Prvog Karađorđevića, 1921. godine, za njim iskreno žalila, a da svedočanstva iz tog vremena govore o zvonjavi svih crkava u gradu, bezbrojnim telegramima saučešća koje su Subotičani slali kraljevskom dvoru, te da su na komemorativnom skupu gradske skupštine govorili ugledni Mađari, Bunjevci, Hrvati i Jevreji.

„Veoma mi je drago što danas zaista zajedno čuvamo njegov pomen, što smo odluku o podizanju ovog spomenika doneli u punom saglasju i jedinstvu, da ovaj spomenik bude budna opomena budućim pokoljenjima na bratstvo, slogu, ljubav i jedinstven rad“, naveo je Bakić.

Foto: NJ/Magločistač

Dodao je da su nesrećne privredne i političke krize, i pogubne ideologije osujetile ostvarenje jedne ovakve plemenite odluke – sve do danas, „kada u vremenu mira, političke stabilnosti, saradnje i ekonomskog napretka, koji nam je omogućila politika predsednika Aleksandra Vučića, ispunjavamo zavete predaka“.

On je naveo da u Srbiji niču ili se obnavljaju spomenici kralju Petru, od Zrenjanina, preko Bačke Palanke, Kikinde, Bečeja i Subotice.

„Šaljemo sliku bratske sloge, ljubavi, jedinstva, po čemu je Subotica uvek bila poznata. Šaljemo sliku jedne pristojne Srbije“, kazao je Bakić.

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević rekla je da je ovo godina u kojoj obeležavamo vek od smrti kralja Petra Prvog Karađorđevića, jednog od najznačajnijih srpskih vladara.

Darija Kisić Tepavčević, foto: NJ/Magločistač

„Čast mi je da u Subotici prisustvujem otkrivanju spomenika velikanu naše istorije, kralju pobedniku, kralju ujedinitelju, kralju koga je narod voleo i cenio, i kralju koji je pokazao kako se čuva i voli svoja zemlja“, kazala je Kisić Tepavčević.

Ona je podsetila da je u vreme njegove vladavine Srbija doživela svoje najslavnije trenutke, a da generacije pamte veličanstvene pobede u Balkanskom i Prvom svetskom ratu, kao i oslobođenje stare Srbije od osmanske vladavine.

„Rezultat njegove vladavine bilo je i stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u kojoj su se Srbi nakon više od stogodišnje borbe našli ujedinjeni u jednoj državi. Svima nam je u amanet ostavio da uvek budemo na strani slobode, pravde i mira, štiteći pre svega interese svoga naroda i svoje zemlje“, rekla je Kisić Tepavčević.

Foto: NJ/Magločistač

Građani Srbije danas žive u uređenoj, demokratskoj, prosperitetnoj, ekonomski naprednoj i slobodnoj državi, smatra Kisić Tepavčević i dodaje da put do takve države nije bio ni malo lak.

„Kroz stoleća, vekove i godine, naša država se gradila, razvijala, obnavljala, uzdizala, čemu su mnogi pojedinci dali svoj nemerljiv doprinos. Zato je sećanje na njih obaveza svim budućim pokolenjima, da nikada ne zaborave svetle trenutke naše prošlosti i one koji su svoje živote posvetili ostvarenjima najvećih i najuzvišenijih ideala“, navela je Kisić Tepavčević.

Na otkrivanju spomenika prisustvovali su članovi sveštenstva Eparhije Bačke, načelnik Severnobačkog okruga, predsednik Skupštine grada Subotice Balint Pastor, predstavnici mađarskog, bunjevačkog i hrvatskog nacionalnog saveta, zamenik gradonačelnika Imre Kern, pomoćnici gradonačelnika, članovi Gradskog veća, predstavnici javnih preduzeća, gradskih ustanova, gradski odbornici, predstavnici vojske, policije, carine i drugih državnih organa, kao i drugi gosti iz Srbije.

Foto: NJ/Magločistač

Da podsetimo, Grad Subotica je u budžetu za podizanje spomenika kralju Petru Prvom Karađorđeviću opredelio ukupno 21,2 miliona dinara.

Posao livenja spomenika kralju Petru Prvom Karađorđeviću dobila je Radionica skulpture Kuzman iz Smedereva, a procenjena vrednost bez PDV-a je 6,7 miliona dinara. Posao vajanja pripao je vajaru Zoranu Ivanoviću koji u svom portfoliju već ima jedan spomenik kralju Petru.

Spomenik prvom vladaru Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, simbolu uređene demokratske države u koju je Subotica ušla nakon 1918. godine, postavlja se ispred Sokolskog doma, građevine koja karakteriše period istorije Subotice između dva svetska rata.

Skupština grada Subotice je krajem maja 2020. godine donela odluku da kralj Petar Prvi Karađorđević, nekadašnji gradonačelnik Subotice Karolj Biro i biskup Ivan Antunović dobiju svoje spomenike u Subotici. Odluke o postavljanju ova tri spomenika odbornici su doneli jednoglasno, a odluke je podržala i opozicija.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Otkriven spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću u Subotici: Šaljemo sliku bratske sloge, ljubavi i jedinstva”

Franken says:

Htio bih se priključit` ovijem hepi hepeningu, tj. danu uspomeničenja, kako tupavo & glupavo reče vaš (jadni Sabatkaneri) Bürgermeister Babitsch (Bibi – od milošte), “poslednjeg kralja Srbije” prigodnom recitalom u prozi a iz pera Dragomira Jankova iz lista Danas, a od prije neki dan – (Ovo je nešto kao Plač Jeremijin iliti Ejha, tak nekak)

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/gde-je-vojvodina-posle-103-godine/

Kratak izvod iz linkovanog članka:

“… ZASTAVA, organ Radikalne stranke objavio je (već) 18. novembra 1919. na prvoj strani članak pod nazivom PLAČI, VOJVODINO! Navodimo neke delove: „Mi Vojvođani smo bili prvi, koji smo bez ikakvih prethodnih pogodaba na Velikoj narodnoj Skupštini, 12. (25) novembra prošle godine, rešili da kidamo sveze sa Ugarskom i tražimo da budemo jedno telo, jedna duša. Odrekosmo se i svoje privremene vlade, da i na taj način dokažemo svoju lojalnost prema novoj nam zajedničkoj domovini.

Posle smo išli još dalje. Dali smo i davali smo i kapom i šakom svima i svakome… Međutim, šta se dogodilo? U naše pitome krajeve slegoše se čete pljačkaša, razbojnika i zelenaša, te nemilice počeše isisavati srž i sokove zaprepašćene i pod utiskom velikih događaja opojene i bunovne Vojvodine. Kao divlje orlušine i krvoločne hijene navališe na naše krajeve nevaljalci i sebičnjaci, da se napljačkaju i natrguju – da ogole ove krajeve kao niko dosad… I najveći gospodin i poslednji fakin, i proslavljeni junaci i priznati špijuni i žbiri, svi poverovaše u Vojvodinu, sa dozvolama i bez dozvole, da pokupe i izvezu sve, što se izvesti dade, stvorili su korupciju, kakvoj u svetu nema ravne…ZATO, VOJVODINO, PLAČI, JER NEMAŠ ČEMU DA SE RADUJEŠ“.

(Kapslokovanje posljednje rečenice ide na moj račun. Ja častim)

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.