Lokalni ombudsman Grada Subotice: Slepa lica imaju pravo da uđu sa psom vodičem u ugostiteljske objekte

Lokalni ombudsman Grada Subotice: Slepa lica imaju pravo da uđu sa psom vodičem u ugostiteljske objekte

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

22.11.2021

Kategorija: Subotica

Lokalni ombudsman Grada Subotice Erika Tot Salai reagovala je danas saopštenjem za javnost na slučaj koji je prijavio roditelj osobe sa invaliditetom tj. slepog lica, kojoj nije bilo dozvoljeno da sa psom vodičem uđe u jedan od poznatih ugostiteljskih objekata, čime je direktno povređen Zakona o kretanju uz pomoć psa vodiča („Službeni glasnik RS“, br. 29/15).

Po mišljenju Lokalnog ombudsmana, “radilo se o nepoznavanju propisa koji reguliše ovu oblast, a ne o namernoj diskriminaciji, jer verujemo da ni jedan ugostitelj nema nameru da ograničava prava osobama sa invaliditetom”.

“Kretanje je univerzalna ljudska potreba. Osobe sa oštećenim vidom i druga invalidna lica, suočavaju se sa brojnim izazovima prilikom kretanja. Upotreba posebno dresiranih pasa vodiča (koji poseduju odgovarajuću ispravu) u mnogome olakšava kretanje ovim osobama”, napominje Lolani ombudsman Grada Subotice.

Dalje se podseća da je Zakon o kretanju uz pomoć psa vodiča u Srbiji donet 2015koji utvrđuje prava osoba sa invaliditetom na kretanje uz pomoć psa vodiča u javnom prevozu, objektima i površinama u javnoj upotrebi i u radnom prostoru, koje se odnosi, između ostalog, i na korišćenje ugostiteljskih objekata.

Donošenjem ovog zakona, obezbeđuje se ostvarivanje osnovnih načela koja se odnose na uživanje ljudskih prava, a naročito zabranu diskriminacije i uvođenje posebnih mera radi postizanja pune ravnopravnosti osobama sa invaliditetom. Takođe, ovim zakonom propisane su prekršajne i novčane kazne za nepoštovanje ovog zakona.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.