Prema podacima republičke Agencije za zaštitu životne sredine, u proteklih 30 dana kvalitet vazduha u Subotici je u nekoliko navrata bio “jako zagađen” s obzirom na visoke koncentracije PM10 i PM2,5 čestica.
Najkritičniji dan u tom pogledu bio je 19. mart, kada je u ponoć zabeleženo 350.91 PM10 i 325.85 PM2,5 mikrograma ovih čestica po metru kubnom, a vrednosti višestruko veće od dozvoljenih zabeležene su bile i 7. aprila – 277.28 PM10 i 236.96 PM2,5 u 22 sata, 8. aprila – 347.43 PM10 u 20 sati, te 9. aprila – 204.56 PM10 u 6 sati.
Kvalitet vazduha se, naime, ocenjuje prema kriterijumima koji kažu da je dozvoljena vrednost PM10 čestica 50 mikrograma po metru kubnom, odnosno, 25 mikrograma PM2,5 čestica, a da je vazduh “jako zagađen” kada je PM10 čestica više od 180 i PM2,5 više od 90.
[quote]PM10 čestice predstavljaju smešu dima, čađi, prašine i kiseline uz teške metale poput olova, kadmijuma, nikla i arsena, a nastaju kao posledica kombinovanog uticaja grejanja, saobraćaja, industrije.
[gap height=”5″]
PM2,5 čestice nastaju sagorevanjem fosilnih goriva, a glavni izvori su im motorna vozila, individualna ložišta, strujna postrojenja, paljenje njiva…
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje u Srbiji umre 6.000 ljudi od bolesti izazvanih lošim kvalitetom vazduha, za šta su glavni “krivac” PM10 čestice.[/quote]
Ovi podaci su tim pre interesantniji za analizu imajući u vidu činjenicu da se posmatrani period poklapa s početkom uvođenja vanrednog stanja u Srbiji 15. marta, koje je opet propraćeno merama ograničavanja kretanja stanovništva na svakodnevnom nivou.
Drugim rečima, intenzitet saobraćaja je sveukupno smanjen, u večernjim satima sveden na minimum minimuma, a vazduh ipak prekomerno zagađen, što dovodi pod veliki znak pitanja tezu da je višak automobila na ulicama glavni uzročnik problema s kvalitetom vazduha, kako tvrde zvaničnici.
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.