Fondacija Tijana Jurić postala Centar za nestalu i zlostavljanu decu

Fondacija Tijana Jurić postala Centar za nestalu i zlostavljanu decu

Objavio: Magločistač

05.11.2021

Kategorija: Subotica

Igor Jurić, osnivač Fondacije “Tijana Jurić”, nedavno je postao zvanični zastupnik Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji. Ovom odlukom, dosadašnja Fondacija “Tijana Jurić” odlazi u istoriju, ali će njen rad biti nastavljen u okviru organizacije koja u Srbiji postoji već deset godina, a koja nije radila aktivno.

„Ovo je novo poglavlje u radu naše organizacije. Posebno mi je drago što će Centar biti deo ove mreže. U Hrvatskoj postoji Centar za nestalu i zlostavljanu decu, a nadamo se osnivanju istog i u Sarajevu. Ono što želimo da postignemo udruženim radom jeste da podignemo bezbednost dece u regionu na viši nivo“, kaže Igor Jurić, a prenosi Fondacija “Tijana Jurić”.

Foto: Magločistač (arhiva)

On navodi da su se na ovogodišnjoj stručnoj konferenciji “Bezbednost i odgovornost”, koju Fondacija organizuje već šest godina, pozivu odazvala istaknuta imena koja rade na polju bezbednosti dece.

„Izuzetno smo zadovoljni odzivom stručnjaka. Samim tim što su nas posetili INTERPOL, INHOPE, Google, Safeline, NCMEC i drugi, dokazali smo da smo ozbiljan partner svetski priznatim institucijama, kompanijama i organizacijama. Poseta predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić je takođe bila od izuzetnog značaja jer je partnerstvo sa državom neizostavno kada se radi o ozbiljnim temama kao što je bezbednost dece“, smatra Jurić.

On podseća da je Fondacija do sad nudila besplatnu pravnu i psihološku podršku za sve građane koji joj se obrate za pomoć, a sprovodila je i besplatne edukacije za roditelje i decu, organizovala obeležavanje Međunarodnog dana nestale dece, Međunarodnog dana nestalih lica, kao i konkurse i takmičenja za decu povodom Međunarodnog dana bezbednijeg interneta.

„Planiramo da sve one aktivnosti koje smo do sad sprovodili u Srbiji kao Fondacija, od sad sprovodimo na nivou regiona kao Centar“, objašnjava Jurić i dodaje da Fondacija neće odmah prestati sa radom, već da je planirano da se transformacija iz Fondacije u Centar sprovede u naredne dve godine.

On naglašava da se u radu i delovanju organizacije ništa bitno neće promeniti, osim što će se timu pridružiti veći broj stručnjaka.

„Sve usluge koje smo nudili do sad, nudićemo i ubuduće. Važno je da naglasim da će postojati usluge koje će se naplaćivati, ali da najugroženiji sloj društva neće plaćati ništa“, kaže Jurić.

Prema njegovim rečima, u planu je i osnivanje socijalnog preduzeća, jer je cilj da organizacija ostvari samoodrživost kako bi mogla da finansira kvalitetne stručnjake koji će raditi u Centru.

“Važno je da u ovako ozbiljnom radu imamo stabilan tim koji će u svakom momentu pomoći ljudima i deci kojima je pomoć potrebna. Centri širom sveta, pa i u našem regionu, imaju potpisane ugovore i blisko sarađuju sa institucijama u svojim državama. Želim da Centar za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji takođe bude organizacija koja će zajedno sa državnim institucijama unapređivati sistem bezbednosti dece u našoj zemlji“, navodi Jurić.

Dodaje da je saradnja sa svim institucijama u državi podjednako bitna, od saradnje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom pravde i Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacije do saradnje sa Centrom za socijalni rad.

Porodica Jurić već duži vremenski period razmišlja o promeni imena organizacije i do sada se Fondacija poistovećivala sa porodicom Jurić, a to je nešto što oni ne žele.

“Motiv ove priče jeste ono što se desilo Tijani, ali želimo da krenemo dalje i zbog toga mislim da je ovo najbolji korak“, smatra Jurić.

Centar za nestalu i zlostavljanu decu se od danas može naći na internet adresi cnzd.rs.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.