Tribina pod nazivom “Odnosi Srbije i Sjedinjenih Američkih Država od uspostavljanja diplomatskih odnosa do danas” biće održana u petak, 30. novembra, u 17 časova, u prostorijama Američkog kutka u Subotici.
Na tribini će govoriti Dragan Živojinović, Stevan Nedeljković i Marko Dašić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
Tribina ima za cilj da razvije širu diskusiju o “zaboravljenoj” istoriji odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Od uspostavljanja diplomatskih odnosa 1881/1882. godine oni su, izuzev u kratkom periodu s kraja dvadesetog veka, bili partnerski i saveznički. Međutim, percepcija zajedničke istorije dve države u Srbiji bitno je drugačija.
Istraživanje je pokazalo da 79,9% studenata u Srbiji smatra da su Srbija i Sjedinjene Američke Države kroz istoriju imale, pretežno, neprijateljske odnose.
Imena Vudro Vilsona, Mihajla Pupina, Roberta Lensinga i Milenka Vesnića danas su gotovo potpuno otrgnuta iz diskursa o odnosima Srbije i SAD, a za Edvarda Rajana, Džona Frotingama i Darinku Grujić čuli su samo retki entuzijasti. Zbog toga smatraju da stručna i akademska rasprava o ovom pitanju ima veliki značaj i može koristiti za produbljeno i razumevanje odnosa naše države i Sjedinjenih Američkih Država.
Projekat “US-Serbia Partnership: How to Use History for a Better Future?” realizuje Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu i Centar za društveni dijalog i regionalne inicijative, u saradnji sa Ambasadom SAD u Beogradu.
Projektne aktivnosti, između ostalog, obuhvataju i seriju predavanja o srpsko-američkim odnosima izvan Beograda. Do sada su održana u Novom Sadu, Novom Pazaru, Kragujevcu, Kruševcu, Nišu i Vrnjačkoj banji.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.