Povod za raspravu, u kojoj su na račun ovog preduzeća usledile kritike ne samo od opozicije nego i od vladajuće koalicije na čelu s gradonačelnikom Jeneom Maglaijem, bili su visoki računi za grejanje za januar ove godine. Prema rečima više učesnika u raspravi, cena računa za garsonjeru od 30 kvadratnih metara prošlog meseca iznosila je oko 10.000 dinara
Odbornici Skupštine grada Subotice nisu danas usvojili program poslovanja Javnog preduzeća „Palić – Ludoš“ za ovu godinu zbog toga što u njemu nisu navedeni troškovi za 15 poljočuvara za čije je namene budžetom predviđeno 26 miliona dinara.
Iz tih razloga program nisu podržali odbornici Srpske napredne stranke, Saveza vojvođanskih Mađara i opozicije, dok je za ovu odluku glasalo jedino devet odbornika Mađarskog pokreta, koji su se na prošloj sednici izdvojili iz SVM-a.
Direktor Javnog preduzeća „Palić – Ludoš“ Ferenc Marton rekao je tim povodom da je ova firma od spomenutih 26 miliona dinara već izdvojila nešto više od 12 miliona za nabavku potrebne logističke opreme za poljočuvare (vozilo, mopedi, lap-topovi…), te da su imali nameru u martu raspisati konkurs za poljočovare.
Kako je „Beta neslužbeno“ saznala, zbog neusvajanja programa ovog javnog preduzeća „pada nadzorni odbor i direktor“, a njegovo funkcionisanje u ovom trenutku obavljaće se privremenim finansiranjem sa jednom dvanaestinom sredstava u odnosu na prošlu godinu.
Iako su programi ostalih 14 javnih i javnih komunalnih preduzeća usvojeni, najviše polemike na današnjoj sednici Skupštine grada izazvala je točka koja se tiče „Subotičke toplane“.
Povod za raspravu, u kojoj su na račun ovog preduzeća usledile kritike ne samo od opozicije nego i od vladajuće koalicije na čelu s gradonačelnikom Jeneom Maglaijem, bili su visoki računi za grejanje za januar ove godine. Prema rečima više učesnika u raspravi, cena računa za garsonjeru od 30 kvadratnih metara prošlog meseca iznosila je oko 10.000 dinara što je tek nešto niže u odnosu na domaćinstva od 200 kvadrata koja su račune za gas platila oko 13.000 dinara.
Predstavnici opozicije – Demokratske stranke, Liberalno-demokratske partije i Pokreta za preokret – istakli su da su skuplji računi tim nelogičniji, jer su cene drugih energenata (nafta i plin) u međuvremenu pojeftinili, kao i da je protekli mesec bio topliji u odnosu na januar 2015. Oni su, kao i pojedini odbornici SNS-a i SPS-a, tražili da se naplata računa građanima obustavi dok se ne formira komisija sastavljena od predstavnika „Toplane“, lokalne samouprave i stručnjaka.
S tim u vezi, gradonačelnik Jene Maglai rekao je da je oko 90% pritužbi građana lokalnom ombudsmanu proteklog meseca bilo upravo zbog računa „Toplane“ za grejanje, dodajući da će ih narednih dana zajedno razmotriti.
I pored načelnog slaganja pozicije i opozicije oko visokih računa, odbornici nisu glasali za posebnu odluku o komisiji koju je spomenuo gradonačelnik.
Osim programa javnih komunalnih preduzeća, Skupština grada danas je usvojila i lokalni akcioni plan zapošljavanja za ovu godinu, a formirana je i nova odbornička grupa, koju čini ukupno pet predstavnika iz redova Lige socijaldemokrata Vojvodine, Liberalno-demokratske partije i pokreta „Mošt“ („Sada“).
(Magločistač)

