Dve devojke u pilotskim odelima. Možda imaju neke veze sa Ivanom Sarićem? Zovu se Klara i Rosa. Možda po nekim poznatim ženama iz istorije?
Motiv su na logou koje predstavlja subotičko udruženje građana koje čine glumica Gordana Vukov Ciganjik, slikarka Jelena Grujičić i vajarka Daniela Mamužić.
Njihovim rečima rečeno, udruženje je nastalo 2014.godine, „kada zabrinute tadašnjom političkom atmosferom i degradacijom kulture članice žele da sačuvaju mogućnost da u svomgradu stvaraju i organizuju sadržaje koji podstiču na promišljanje i raznolikost, sadržaje koji promovišu urbanu kulturu i zdrave stilove života”.

„Tada smo radile u jednoj gradskoj ustanovi za omladinu i, nekako, uslovi su se činili nepovoljni za dalji naš rad. Mislile smo da preko Udruženja ’Klara i Rosa’ zapravo nastavimo ono što smo do tada tamo radile“, objašnjava Daniela Mamužić motive stvaranja ove organizacije, i dodaje da je udruženje prvih par godina bilo dosta neaktivno, do momenta dok 2018. nisu prestale da rade u Fondaciji za omladinsku kulturu i stvaralaštvo „Danilo Kiš“.
Posvećenost Udruženju u punom kapacitetu ubrzo je urodila plodom: mnogo napisanih, i još važnije – odobrenih projekata obeležili su prošlu, a naročito ovu godinu.
„Jedan od njih, nama možda i najznačajniji, je taj da smo ujedinili čitavu savremenu nezavisnu subotičku scenu u krovno udruženje Centar za savremenu kulturu i umetnost, koje je od pre neki dan dobilo i formalno rešenje o registraciji, a čiji osnivači su osim ‘Klare i Rose’ i Pozorišno udruženje ‘Letnji bioskop – Nyári Mozi’ Színházi Közösség, Udruženje građana ‘Artrust’, ‘Etnofest’, NoWave Films, Udruženje građana ’Junior muzički studio’, Udruženje građana ‘Authentic Vojvodina’, Udruženje građana ‘Iuventus Ventus’, Udruženje građana ‘Simposion’, te Udruženje građana ‘Szab-Way Szinházi Szervezet’. Sveukupno, deset osnivača”, objašnjava Daniela, i dodaje:
„Ideja je da se svi udružimo, da ne delujemo samo kao pojedinci. Naravno, svako nastavlja i samostalno da radi na svojim projektima, ali kao udruženje smo mnogo vidljiviji, imamo veći uticaj. Pokušaćemo da uključimo i ostale građane u naše aktivnosti jer verujemo da čitav grad treba da bude malo aktivniji kako bismo zajedno probali nešto da uradimo“.
Osim članova osnivača, strukturu udrženja Centra za savremenu kulturu i umetnost čini Koordinaciono telo, Skupština i Savet, koji se sastoji od eminentnih imena iz regiona koji će takođe biti velika podrška u radu. Savet čine Igor Štiks, Špela Trošt, Slađana Petrović Varagić, Iva Čukić, Višnja Kisić, Jasmina Prolić i Sabolč Tolnai.
U fokusu „Klare i Rose“ je savremeno nezavisno stvaralaštvo koje je, smatra Daniela Mamužić, u poslednje vreme potpuno skrajnuto na marginu, i otud proističe potreba za organizovanim delovanjem:
„Mnogo je tradicionalnih dešavanja, ima mnogo nacionalnih kulturnih centara, što je sve u redu i tako i treba da bude, ali je savremena kultura zanemarena. Često ni umetnici na konkursima nisu prepoznati kao neko ko bi trebalo da bude podržan od strane Grada, a svi bi trebalo da dobiju priliku i šansu da rade ono čime se bave jer ima mesta za sve. Na ovaj način mislimo da ćemo malo ojačati i tu scenu.“
Jedan od problema sa kojima se suočavaju stvaraoci iz domena savremene kulture je i taj što u Subotici ne postoji nijedno mesto gde mogu da se sreću umetnici. Dve ustanove koje taj pravac neguju su Savremena galerija i Pozorište „Deže Kostolanji“, ali to su primarno mesta za prezentaciju.
„Zato“, najavljuje Daniela, „sledeće godine planiramo da uđemo u neki prostor i da napravimo kulturni centar koji će zapravo da bude mesto susreta, razmene ideja, upoznavanja, uspostavljanja saradnje, umetničke produkcije i prezentacije. Centar bi se finansirao delom kroz projektne aktivnosti, ali bismo gledali da budemo i samoodrživi jer u takvom jednom prostoru uvek treba da postoji i neko mesto gde može da se sedne, porazgovara, posle i pre izložbe, ili za vreme radionica. Tu se zapravo najčešće i izrode ideje i saradnje. Ovim putem pozivamo i ostale pojedince i udruženja koji neguju savremeni izraz da nam se priključe“.
U međuvremenu, dok se ideja o osnivanju kulturnog centra ne realizuje, članice Udruženja „Klara i Rosa“ imaju mnogo posla budući da su dobile, između ostalog, i dva Erasmus projekta – jedan kao partneri, drugi kao nosioci. Aktivnosti će ići u pravcu razmene iskustava sa drugim nezavisnim kulturnim centrima iz regiona, te pokretanja online radija koji bi bio radio novoformiranog Centra za savremenu kulturu i umetnost.
A trenutno je toku realizacija programa kulturnih dešavanja po subotičkim kvartovima „Kvartitura 2020“, koja je podržana od strane Trag fondacije iz Beograda, ali i sedam lokalnih firmi (Smart Agency Serbia, Dielle Design & Print Studio, Infostud, Sito Štampa Idea Print Studio Subotica, Studio Present, Pro-Bag, Reklamni materijal Scenso DOO) koje su, u skladu sa svojim delatnostima, podržale projekat jer jedan od ciljeva Udruženja jeste saradnja, uključivanje šire zajednice i društveno odgovorno poslovanje.

„Epidemija nas je malo omela u realizaciji ’Kvartiture 2020’. Planirale smo ranije da krenemo sa programom, ali tek u septembru su se stvorili uslovi. Ovo je možda negde i poslednji trenutak jer nam je ideja bila da na otvorenim prostorima, po kvartovima Subotice, donesemo kulturu do ljudi, da je izmestimo iz centra gde se uvek sve dešava – da mi dođemo kod njih, umesto da čekamo da oni dođu kod nas“, kaže Daniela, napominjući da je za ovu godinu planirano realizovanje programa u samo sedam mesnih zajednica, ali budući da su reakcije Subotičana odlične, projekat bi mogao da se nastavi i sledeće godine.
(Magločistač)



One Comment
MikiM
Bravo!!